27 Ağustos 2009 Perşembe

NIETZSCHE / BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT'DEN SEÇMELER

EY BÜYÜK YILDIZ! AYDINLATTIKLARIN OLMASAYDI, NİCE OLURDU SENİN MUTLULUĞUN!

KİŞİ SALT BİR ÖĞRENCİ OLARAK KALIRSA, ÖĞRETMENİNE BORCUNU ÖDEMEMİŞ SAYILIR.

VE SÖNEN BİR YILDIZ GİBİDİR ERDEMİNİZİN HER ESERİ, IŞIĞI HEP YOLDADIR. YILDIZ UNUTULSA, YOK OLSA BİLE IŞIK DEMETİ YAŞAR VE SONSUZA KADAR YOL ALIR.
BİRÇOK ŞEYİ YARIM YAMALAK BİLMEKTENSE, HİÇ BİLMEMEK DAHA İYİDİR. BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİYLE BİLGELİK ETMEKTENSE KENDİ HESABINA DELİLİK ETMEK DAHA İYİDİR.
DAĞLARDA EN KISA YOL DORUKTAN DORUĞADIR, AMA UZUN BACAKLAR OLMALI BUNUN İÇİN. ÖZDEYİŞLER DORUKLAR OLMALI; SÖZ SÖYLENEN KİŞİLER DE BOYLU POSLU OLMALI.
YUKARILARA MI ÇIKMAK İSTİYORSUN? KENDİ BACAKLARINI KULLANMALISIN BUNUN İÇİN. KENDİNİZİ TAŞITMAYASINIZ. “ATA MI BİNDİN? AMA TOPAL AYAĞIN DA ATIN ÜSTÜNDE.”
GÜNÜN BİRİNDE UÇMAK İSTEYEN, ÖNCE DOĞRULMAYI VE YÜRÜMEYİ VE KOŞMAYI VE TIRMANMAYI VE HORA TEPMEYİ ÖĞRENMELİDİR. UÇMAYA UÇMAKLA BAŞLAYAMAZ KİŞİ.

NE DENLİ YÜKSEĞE ÇIKMAK İSTERSE, O DENLİ YAMAN KÖK SALAR İNSAN YERE, DERİNLİĞE VEEEEE,... KÖTÜLÜĞE....
YÜKSELMEK İSTERSİN. ONLARIN ÜSTÜNE VE ÖTESİNE GEÇERSİN. AMA SEN YÜKSELDİKÇE KISKANÇLIĞIN GÖZÜ DAHA KÜÇÜK GÖRÜR SENİ. FAKAT UÇANDAN NEFRET EDİLİR EN ÇOK. ONLAR HAKSIZLIK VE ÇAMUR ATARLAR SİZE. AMA ÖYLEDİR DİYE KARDEŞİM, YILDIZ OLMAK İSTERSEN, DAHA AZ IŞIK SAÇMAMALISIN ONLARA.
MUTLULUK İÇİN; NE KADAR AZ ŞEY GEREKLİ MUTLULUK İÇİN. AZDAN DOĞAR EN İYİ MUTLULUK.
EN KİNCİ KİŞİLER OLDUKLARINI GÖRDÜM UYUŞMAYAN ÇİFTLERİN. ARTIK YALNIZ YAŞAMALARINI BÜTÜN DÜNYAYA ÖDETMEK İSTİYORLARDI.
İNSANLAR ARASINDA SUSUZLUKTAN ÖLMEK İSTEMEYEN, BÜTÜN BARDAKLARDAN İÇMEYİ ÖĞRENMELİDİR. İNSANLAR ARASINDA TEMİZ KALMAK İSTEYEN, KİRLİ SUDA YIKANMAYI DAHİ BİLMELİDİR.
NİCE BİLGELER KENDİ ZİNCİRLERİNİ ÇÖZEMEZLER DE DOSTLARININ KURTARICISI OLURLAR.