18 Nisan 2011 Pazartesi

ERICH SEGAL : DOKTORLAR

DOKTORLAR SIK SIK YETERİNCE DUYGULU VE ANLAYIŞLI OLMAYIŞLARI, SİNİRLİ VE HIRÇIN OLMALARI NEDENİYLE KINANIRLAR. 

ANCAK ONLAR BİZE, HAYATLARININ İLKBAHARLARINI FEDA ETTİKLERİNİ, ÖBÜR İNSANLARA YARARLI OLMAK İÇİN YİRMİLİ, OTUZLU, HATTA KIRKLI YAŞLARINDAKİ EN DEĞERLİ YILLARINI TÜMÜYLE YİTİRDİKLERİNİ HATIRLATMAZLAR BİLE.
DAHASI, ÇOĞU DOKTOR PEK ÇOK YOKLUĞA GÖĞÜS GERMİŞ, BÜTÜN BU ZAMAN DİLİMLERİ İÇİNDE BİR DÜZİNE GECEYİ BİLE GERÇEK UYKUDA GEÇİRMEMİŞTİR. PEK ÇOĞU (ÖZELLİKLE KADINLAR) BU YOLDA YA HİÇ EVLENMEMİŞ, YA DA EVLİLİKLERİNİ KURBAN ETMİŞ VEYA ÇOCUKLARININ BÜYÜMESİNİ İZLEMENİN BENZERSİZ FIRSATINI KAÇIRMIŞLARDIR. 
BU NEDENLE DOKTORLAR, DÜNYANIN KENDİNE ZENGİNLİK, SAYGINLIK YADA TOPLUMSAL BİR YER SAĞLAMAK GİBİ BİR BEDELİ BORÇLU OLDUĞUNU SAVUNDUKLARINDA, ONLARIN BU İSTEKLERİ TÜMÜYLE NEDENSİZ DEĞİLDİR. AYRICA YAPTIKLARI İŞLER VE GÖSTERDİKLERİ FEDAKARLIKLARIN BAZILARININ KARŞILIĞININ PARA İLE ÖLÇÜLEBİLMESİ DE MÜMKÜN DEĞİLDİR.
AYRICA İSTATİSTİKLER DE GÖSTERMEKTEDİR Kİ; DOKTORLAR HASTALARINDAN DAHA KÖTÜ ACI ÇEKERLER. ÇÜNKÜ HEM KENDİ SORUNLARI, HEM DE HASTALARIN SORUNLARI NEDENİYLE DE (PEK BELLİ ETMESELER BİLE) ÇOK ÜZÜLÜRLER. AYRICA YOĞUN VE STRESLİ İŞLERİ NEDENİYLE YIKILAN BİR EVLİLİĞİ KİMSE ONARAMAZ VEYA BABASININ YA DA ANNESİNİN İŞİ NEDENİ İLE SORUNLARINI SÜREKLİ SAVSAKLAMALARI YÜZÜNDEN YIKIMA UĞRAMIŞ ÇOCUKLARININ AHLAKINI DÜZELTEMEZ. BU NEDENLE, DOKTORLAR ARASINDA YOĞUN DEPRESYON YÜZÜNDEN İNTİHAR, İLAÇ KULLANMA VE ALKOL GİBİ PROBLEMLERE DE SIK RASTLANIR.
(Erich Segal'in Doktorlar kitabından zamanımıza göre tarafımdan uyarlanmıştır.)