20 Aralık 2016 Salı

İSTANBUL HİLTON OTELİ'NİN İLGİNÇ HİKAYESİ: ZSA ZSA GABOR VE ATATÜRK

Bu ilginç hikayeyi yıllar önce Can Dündar yazmış, daha sonra da Osman Tamburacı, Can Dündar’ın izniyle Yeni Şafak’ta yeniden yayınlamış, ufak tefek değişikliklerle. Tarihe ilginç bir katkı olacağını düşünerek fotoğraflarla süsleyip, biraz da ben kırpıp, eklemeler de yaparak bloğuma ekleyeyim dedim. Benim çok ilgimi çekti, umarım sizin de ilginizi çeker. Hele JA JA GABOR da dün ölünce tekrarlamak FARZ oldu....

İstanbul Hilton Oteli"nin hikayesi Ja Ja"yla başlıyor
Yıl 1955… Mevsimlerden yaz. Sıcak mı sıcak…
Türkiye''nin 5 yıldızlı ilk oteli, beş gün beş gece süren muhteşem bir gösteriyle açılıyor. Dillere destan bu törene zamanın yürek titreten Hollywood yıldızları da katılıyor. İstanbul Hilton, Hilton Oteller zincirinin ABD dışında açtığı 3. otel.
İnanılır gibi değil! Onca dünya şehri dururken “niye İstanbul” sorusu geliyor insanların aklına…
Günümüz gençliğinin daha çok torunu Paris'i tanıdığı Amerikalı milyarder Conrad Hilton, önemli Avrupa başkentleri dururken, o zamanlar daha Boğaz köprüleri bile olmayan, dünya ile, tarihi dışında bütünleşmemiş Müslüman İstanbul'a otel açmak cesaretini nereden buluyor acaba?
Sorunun cevabı çok basit;

İstanbul Hilton'u bir aşk hikayesine borçluyuz. Ja ja adlı Tatar kızı olayın kahramanı… Macaristan (Hungary) diye bilinen ülkenin başkenti Budapeşte'de kalabalık bir ailede doğmuş. Güzelliği dillere destanmış.
O kadar güzelmiş ki, daha 13 yaşında gencecik, körpecik bir kız iken Macaristan Güzellik Kraliçesi olmuş… Dünya onu Miss Hungary diye tanımış.
Tatar ailesinin, Türk Büyükelçiliği'nde "Burhan" adlı bir tanıdığı hatta tanıdıktan öte aile dostları olan biri varmış… 1930'ların ortalarında Hitler Almanya'sında zulüm artıp savaş kapıya dayanınca aile “bu kız burada ziyan olacak” diye Burhan'dan Ja Ja'yı Türkiye'ye götürmesini istemiş. Ja Ja, kendisinden 28 yaş büyük Burhan'la Macaristan'dan Türkiye''ye göçmüş….
İşte bu maceralı seyahat aşk var mı, yok mu bilinmez ama bir evlilik doğurmuş. 1930'ların Türkiye'sinde taassup, tutucu aile ortamı mahalle baskısıyla birleşince evlilik kaçınılmaz olmuş. Kısa süre sonra orta yaşlı bir adamla alımlı çalımlı, dünya güzeli küçük bir kızın beraber yaşaması dedikodulara yol açacağından evlenmeye karar vermişler.
Bundan sonrasında rivayet olunur ki Burhan, Ja Ja'ya eşi gibi değil babası gibi davranmış hep...
***
Onca yaş farka rağmen bir evlilik… Belki de bir kaçısın getirdiği, kaçıştan beter sarılış... Hilton Oteli''nin hikayesiyle aydınlığa çıkıyor…
***
O küçük kız, Miss Hungary yıllar sonra Hollywood'da sürdürüyor yaşamını. Hem de çok ilginç bir safahatin ardından…
Dünya çapında bir yıldızdır artık küçük Ja Ja… Dünya sinema sahnelerinin aranan aktristidir şimdi o…
Yeni adı ise; “Zsa Zsa Gabor…”
Beverly Hills'deki muhteşem villasında yaşıyor.
Türkiye yıllarınıysa şöyle anlatıyor;
'Burhan Bey'le Türkiye'ye geldikten sonra Atatürk'ü de tanıdım… İsmet İnönü'yü, Mevhibe Hanım'ı… “Mevhibe Hanım”ın küçük oğlu Erdal'ı… Onlarla çok haşir neşir oldum…
Bir gün Karpiç'te Atatürk'le tanıştım, “ilk görüşte vuruldum”, o gece onunla dans ettim ve bir süre sonra da… “Ayrılmaz bütün olduk… İlişkimiz 6 ay kadar, yatılı okul dönemindeki haftalık buluşmalar gibi devam etti.”
Yalan mı, doğru mu bilinmez… Bunlar Zsa Zsa Gabor''un samimi itirafları…
Atatürk ölünce de Zsa Zsa, eşi Burhan Asaf Belge'den boşanmış, 1939'da Türkiye''yi terk etmiş..
***
Atatürk''ü "Maço... Maço... Maço..."diye tarif ediyor Gabor…
"Daha sonra evlendiği bütün kocalarımda onu aradım" diyor… Zsa Zsa Gabor tam sekiz evlilik yapmış bir rekortmen ayrıca…
Conrad Hilton ile
Bizim küçük Ja Ja sonraki Gabor, cebinde Türk pasaportuyla Amerika'ya gittikten sonra oteller zincirinin sahibi Conrad Hilton'la tanışır. 1942'de evlenirler… Eşlerden Gabor, Türkiye hayranıyken kocası Conrad ise haritada İstanbul'un yerini bile bilmez haldedir!...
Gabor; “mutlaka Türkiyeyi tanımalısın, İstanbul'a mutlaka bir otel açmalısın” diye kocasının başının etini yer… Sonunda Bay Hilton İstanbul’da bir Hilton açmaya karar verir… Zsa Zsa Gabor ve Hilton 1946'da boşanır ama bu evlilikten Türkiye bir otel kazanır.
Macar asıllı Amerikalı sinema yıldızı 93 yaşındaki Zsa Zsa Gabor’un otobiyografisini onun adına kaleme alan ABD’li gazeteci yazar Wendy Leigh, İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan bir makalesinde ilişki yaşadıkları öne sürülen ünlü yıldız ve Atatürk hakkında yeni bir iddia ortaya attı.

Gabor’un 35 yıllık arkadaşı olan Leigh, “Zsa Zsa bana gençliğinde Modern Türkiye’nin kurucusu olan Atatürk’ün kendisine romantik ilişkilerinin bir sembolü olarak yakutlarla süslü bir ‘Fatma’nın Eli’ mücevheri hediye ettiğini söyledi” dedi. Bunun doğru olup olmadığını bilmediğini ifade eden gazeteci, Gabor’un birçok tuhaf hikayesinin sonunda gerçek çıktığına da dikkat çekti. Haberde ayrıca 1941 yılında boşandığı ilk eşi Türk siyasetçi Burhan Asaf Belge’nin ardından 8 kez daha evlenen Gabor’un zamanının ABD Başkanı Richard Nixon ile de gizli bir ilişki yaşadığı öne sürüldü. 
Zsa Zsa Prens Frederic von Anhalt ile 
1958 yılında “En Göz Alıcı Aktris” kategorisinde Altın Küre’yi kazanan oyuncu, yanda kendisinden 30 yaş küçük olan 9’uncu eşi Prens Frederic von Anhalt ile birlikte. Unvanı da Anhalt Prensesi…

Aşağıda yaptığı evlilikler kronolojik sırayla görülmektedir:
·         Burhan Asaf Belge (1937 – 1941; boşandı)
·         Conrad Hilton (1942 – 1947; boşandı)
·         George Sanders (1949 – 1954; boşandı)
·         Herbert Hutner (1962 – 1966; boşandı)
·         Joshua S. Cosden, Jr. (1966 – 1967; boşandı)
·         Jack Ryan (1975 – 1976; boşandı)
·         Michael O'Hara (1976 – 1983; boşandı)
·         Felipe de Alba (1983 – 1983; feshedildi)
·         Frédéric Prinz von Anhalt (1986 – ?)

85 yaşında Sunset Bulvarı’nda büyük bir trafik kazası geçiren Miss Gabor bugün 99 yaşında bir yatalak… Kazadan sonra kısmen felç olan ve ardından 2 kez daha felç geçiren Zsa Zsa'nın, enfeksiyon nedeniyle sağ bacağı da diz üstünden kesilmiş vaziyette. Son 5 yıldır yaşam desteğiyle yaşayan ünlü yıldız 18.12.2016'da yaşamını yitirdi. Allah taksiratlarını affetsin...

Kaynaklar: